1- پیارسال دنبال یک سرویس چینی بودم . هیچ ایده ای نداشتم که کدوم مارک ، کار کدوم کشور و .. خوبه . داشتم هنوز اطلاعات جمع میکردم و توی یک مغازه  ای بودم . گفت این سرویسمون مال آلمانه و خدا تومنه . گفتم نه این گرونه . گفت یک سری چینی زرین ایرانی داریم نگاهش کردم هم به نظرم کیفیتش خوب اومد و هم قیمتش ، بعد  گفت با همین قیمت میتونین ساخت چین هم بخرین و منظورش این بود که با قیمت مساوی میشه خارجی خرید که به نظر اون حتما ترجیح داشت .

گفتم اگه قرار باشه یک قیمت بدم به کیفیت توجه میکنم که الان بین این دوتا به نظر من ایرانیه بهتره . گفت خانم اون یکی ساخت چینه (یعنی چطور ایرانی رو بهش ترجیح میدی ) گفتم جنس ایرانی خریدن مثل اینه که من پولم رو از این جیب دربیارم بگذارم توی اون جیب. وقتی تولید کننده و کارگر ایرانی پول داشته باشند میان از خدمات من استفاده میکنن و پولش به خودم بر میگرده . فروشنده هیچی نگفت .

2- کم کم این قضیه برام نهادینه شد . در موردش هم خیلی تبلیغ میکنم . مثلا دکتر پوستم تمام کرمهایی که میده دست سازه و من خیلی هم از کرمهاش راضی هستم ، هم یک مقدار قیمتش مناسب تره و هم از اینکه پول به کرم خارجی نمیدم (که کلی از قیمتش به خاطر هزینه حملش هست ) خوشحالم .

3- رفتم توی سوپر گوشتی که همیشه ازش خرید میکنم . یک خانمی اومد جلو و گفت شما مصرف روغن زیتون دارین گفتم خیلی زیاد . گفت این روغنها مال اسپانیاست و خالصه و ... لبخندی زدم و گفتم من روغن زیتون ایرانی مصرف میکنم . گفت قیمتش هم خیلی با ایرانی فرق نمیکنه (یعنی گدا بازی درنیار ) با لبخند گفتم بازم ترجیح میدم ایرانی مصرف کنم که کوتاه اومد .

4- از این داستانها زیاد دارم و مخصوصا وقتی طرف مقابل سعی میکنه یک جوری توی لحنش تحقریم کنه که خسیس نباش و خارجیش بهتره حتما روی حرفم می ایستم .

5- حالا اینو هم بگم که مثلا برای خرید تلویزیون این کارو نمیکنم ، یخچال هم همینطور ، گوشی موبایل و کامپیوتر هم همینطور . اما مثلا گاز و فر و هود و شیر آلات و دوش و ... این خونه جدید رو همه ایرانی گرفتیم . یعنی سعی ام رو میکنم تا جایی که میشه ایرانی بخرم .

6- شما هم همینکارو بکنین . اگر در یک مواردی جنس خوب ایرانی نمیشناسین بگردین و از دیگران بپرسین شاید پیدا بشه .

پ.ن. کرمهای سی گل خیلی عالی هستند . از شامپو و لوازم آرایش مای هم راضیم . برای نرمی پاشنه پا هیچ کرمی به خوبی کرم جی ندیدم . چینی زرین هم جنس خوبی داره هم سایت کاملی که میشه رفت توش گشت و انتخاب اولیه رو انجام داد . لوازم خانگی پارس خزر هم خوبن . اینهمه مبل ایرانی خوب داریم بابا نرین ترکیه ای بخرین . برای پرده یک سر به اطلس پود بزنین . صابونهای سیو هیچی کم از صابونهای ترکیه ندارن. هوله هم تو ایرانیها خیلی خوب پیدا میشه ، ملافه که فقط لایکو ، الان هم حراجه .

منتظر راهنمایی های سبزتان هستم

 

پ.ن.2 - سالهای زیادی هست که همیشه توی خونه مون از شیرآلات قهرمان استفاده میکنیم و خیلی راضی هستیم . سینک هم البرز خوبه ، هود و فر و گاز هم اخوان گرفتیم و خوبه . راستش فر های ایرانی همه شون کوچیک هستند و مثلا 90 سانتی ندارند اما کیفیتشون خوبه . پرشین استاندارد هم سرویسهای خوبی داره .

یک دوست عزیز برای لباس مارک "درست " رو پیشنهاد کرد که رفتم سایتش رو دیدم و خیلی خوشم اومد . باید برم از نزدیک هم ببینمش به نظر خوب میاد .