دوتا برنامه در شبکه من و تو پخش شده و میشه .یکیش داستان خوراکیها است که قبلا پخش میشد و الان تموم شده و هر دفعه در مورد یک خوراکی خاص بودو تاریخچه اش رو توی آمریکا از اول تا آخر میگفتند مثل سس خردل .

الان هم داره برنامه ای پخش میشه به نام بهشت گمشده ، من دو دفعه اش رو دیدم که افراد اروپایی تصمیم میگیرن که برن آفریقا زندگی کنن و برای خودشون کار و کسب راه بندازن و بعد هر دو بار نشون داد که چه بلاهایی سرشون میاد و غیره .

ظاهرا این دو تا برنامه هیچ ربطی به هم ندارن اما من یک ربطی بینشون پیدا کردم . برای اینکه ربطشون رو بگم یک کم بیشتر از این دوتا برنامه میگم .

در داستان خوراکیها شروع میکنن از ب بسم الله که این خوراکی در اول چطور بوده و توسط کی درست شده . بعد مثلا سه تا کارخونه حق تولیدش رو میگیرن و شروع به تولید میکنن بعد مثلا کارخونه اول توی فروش جلو میفته ، کارخونه دوم میشینه یه فکری میکنه و فرمولش رو عوض میکنه و مردم پسند تر میشه و فروشش میفته جلو بعد کارخونه سوم بسته بندیش رو عوض میکنه و فروشش میزنه بالا خلاصه حالا دوباره کارخونه اول میشینه یه فکری میکنه برای اینکه توی رقابت جلو بیفته .

حتی یک بار توی این برنامه نشنیدم که مثلا عوامل کارخونه اول برن دینامیت بگذارن توی کارخونه دوم ، یا مثلا به ارتش رشوه برن که ازشون خرید بشه یا برن تهمتی به کارخونه رقیب بزنن که باعث بشه به ناحق ببندنش . تقریبا هم همه برنامه ها در مورد تاریخچه غذای مورد بحث در آمریکا بوده .

توی بهشت گمشده یک نفر تصمیم میگیره تمام سرمایه زندگیش رو برداره و بره آفریقا ، برمیداره و میره . انواع کلاهبرداریها ازش میشه و خورد خورد پولش رو بالا میکشن بعد شروع میکنن به جادو کردن طرف و جلوی خونه اش چیزهایی میگذارن که وحشت کنه و در آخر هم توسط یک پلیس و سیستم قضایی فاسد محکوم میشه و باقی اموالش بالا کشیده میشه و توی این دوباری که من دیدم افراد جونشون رو برمیدارن و برمیگردن اروپا .

حالا میفهمم که چرا با وجود اینهمه منابع ، آفریقا شده آفریقا و چطور یک کشوری که حدود 200 سال عمر داره میشه آمریکا . سیستم پلیس و قضایی فاسد میتونه تمام جامعه رو به انحطاط بکشونه و رقابت سالم رو از بین ببره . ایشالا که وضع ما هم روزی روزگاری درست بشه .