فکر میکنم تازگیها مردم ما خیلی زود قضاوت میکنن . هر چیزی که به دولت یک کم ربط پیدا کنه هم حتما به نفع طرف مقابله ... قبل از اینکه برم سر اصل مطلب یک سکانس از یک سریال یادم اومد که تعریف میکنم .

چند سال پیش یک سریال توی ایران داد به اسم دوران سرکشی داستان زندگی یک دختر حدودا سیزده چهارده ساله به اسم روناک بود که پدرش رو از دست داده بود و مادرش هم نتونسته بود نگهش داره و عموش اصرار داشت حضانتش رو داشته باشه که بتونه اذیتش کنه و در نهایت اونو به عقد پسر معتاد و بیکاره اش در بیاره . هر وقت هم روناک از دست آزار این عمو فرار میکرد و به پلیس پناه میبرد عموهه میومد و یک عالمه جلوی پلیش نقش بازی میکرد و خودشو به موش مردگی میزد و تمام شکایتهای روناک نقش بر آب میشد . حتی وقتی کارشون به دادگاه کشید همین طور شد و قاضی حکم داد که روناک برگرده پیش عموش و روناک رو یک دروغگو دونست . مدتی بعد که عموهه روناک رو به  قصد کشت زد یک خانم مددکار پیداش میکنه و با همون حال سریع میارتش پیش همون قاضی ( با بازی بی‌نظیر رضا کیانیان )‌و آثار ضرب و جرح رو نشون قاضی میده . در سکانس بعدی صحنه دادگاه رو نشون میده که کسی به جز قاضی توش نیست و قاضی به جای اینکه سر جای خودش نشسته باشه رفته جای متهم نشسته و انگار یک جوری داره خودش را محکوم میکنه .  این سکانس فوق العاده بود . نشون میداد قضاوت حتی برای کسی که کارش هست کار راحتی نیست *.

حالا من نوعی تا حرفی از محکومان این دولت میاد فکر میکنیم حتما مورد ظلم واقع شدند . ماجرای رکسانا صابری رو همه یادشونه . همه گفتند که جم.هوری اس.لامی با خبرنگارها لجه ،‌برای همشون پاپوش درست میکنه ،‌بیخود میخواد زهر چشم بگیره اما تازه بعد از آزادی همین شخص توی سایت بی بی سی خوندم که طرف یک مدرک محرمانه رو کپی گرفته بود . خب به این چی میشه گفت . کسی که یک مدرک محرمانه رو دسترسی پیدا کنه و ازش کپی بگیره رو به چی تعبیر میکنین ؟ اولین چیزی که به ذهنم میاد کار جاسوسیه و در هر دولتی محکومه . چرا همه مون داشتیم یقه خودمون رو پاره میکردیم که حتما این دختر بی گناهه ؟

یا مثلا دلارا که تازگیها اعدام شد . اصل قضیه این بود که این دختر حتی اگه قتلی رو مرتکب شده بود زیر هجده سال بود . من در کل با مجازات اعدام هم مخالفم . اما خودتون رو بگذارین جای خانواده مقتول . مادرشون کشته شده بود اونهم به خاطر دزدی از خونه اش ،‌کسی اعتراف کرده بود که من قاتلم ،‌اونوقت بیاد و با سلام و صلوات و مثل یک قهرمان از زندان آزاد بشه .

لطفا بیاین یک جوالدوز به دیگری و ‌یک سوزن به خودمون بزنیم

* برای توضیحات بیشتر در مورد این سریال به این لینک هم میتونید مراجعه کنید