295 - عقیده محترمه یا نه ، مساله این است

توی پست قبلی نوشتم که عقیده هر کس محترمه و بعضیها به این اعتراض کردند و راستش من زیاد نفهمیدم . مثلا خانمی که عقیده داره برای یک مثقال گوشت اضافی سر دماغش باید بره عمل زیبایی کنه به من چه ؟ تا عقیده اون به من کاری نداره و ضرری به کسی نمیزنه چرا نباید به عقیده اش احترام بگذارم ؟

وقتی از کار میام خونه از داخل یک مرکز خرید رد میشم و خیلی وقتها اون تو اشخاصی رو با سیگار میدیدم . چند بار رفتم به نگهبانی اعتراض کردم که مگه تابلو نزدین که سیگار کشیدن ممنوعه پس چرا مردم دارن میکشن ؟ اونا هم معمولا میگفتن به خدا ما میریم میگیم اما گوش نمیکنن . اما توی این چند وقته خیلی اوضاع بهتر شده . چند وقت پیش دیدم یک آقایی داره توی همون مرکز خرید سیگارش رو آتیش میزنه رفتم جلو و گفتم قربان اینجا سیگار کشیدن ممنوعه . بیچاره هول شد و گفت بله بله چشم و من هم اضافه کردم تشریف ببرین دم در اونجا میتونین سیگار بکشید و اون هم گفت چشم دارم میرم و تموم شد . این اعتراض من بود به عقیده غلطی که برای من ضرر داشت اما فکر کنید از کنار یک آقایی دارم رد میشم که ابروهاش رو برداشته . واقعا به من چه ربطی داره که حتی روم رو ترش کنم با اینکه ته دلم از این کار بدم میاد . بعضی اوقات که خیلی از این جور قیافه ها بدم میاد به خودم میگم احتمالا 100 سال پیش خانمها شلوار نمیپوشیدن حالا میپوشن ، خب الان هم مرحله انتقالی برداشتن ابرو توسط آقایونه .

حالا شاید من بازم بد برداشت کردم . اگر دوستان نظری یا توضیحی در این مورد دارن بگن .

مرسی

/ 6 نظر / 36 بازدید
ویدا

من هم کاملا باهات موافقم تا وقتی که عقاید دیگران آسیبی به من وارد نکنه یعنی با دیگران در ارتباط نباشه باهاش مخالفت نمی کنم .

شادمانه

خب بطور کلی حرفت درسته‌،‌اما مصداقها اینقدر شفاف نیستن همیشه، یعنی یه چیزایی ممکنه تو فک کنی به کسی ضرر نمیزنه اما دیگران این حس رو نداشته باشن اونوقت نیاز به یه مرجع بیرونی هست برای سنجش

باد صبا

سلام اول اینکه عذر خواهی می کنم به خاطر دیر به دیر سر زدن. دلیل اصلیش دسترسی نداشتن به اینترنته. دوم اینکه ممنون از اینکه چنین موضوعی رو نوشتید. ولی با اجازه تون با بعضی از مواردی که نوشتید موافق نیستم. اینکه من یا چند نفر دیگه گفته بودند هر عقیده ای محترم نیست مثالهای زیادی داره. مثلا عقاید نژاد پرستانه مثل نظرات هیتلر یا رژیم صهیونیستی نه تنها محترم نیست که خیلی هم خطرناکه و اگه یه شخص قدرتمند از نظر سیاسی یا نظامی چنین عقایدی داشته باشه فجایع بزرگی به بار میاد. ولی برای اشخاص غیر مشهور هم همینطور. مثلا عقایط افراطی طالبانی و یا گروههای فشار اصلا نمیشه گفت که عقایدشون محترمه. چون بسیاری از رفتار های بدشون دقیقا نشات گرفته از عقایدشونه. فکر می کنم در مورد اینهایی که نوشتم اختلاف نظری وجود نداشته باشه. ولی در مورد مثالهایی که نوشتید من فکر می کنم نیاز هست که چند تا نکته به طور شفاف تر روشن بشه. اول اینکه جواب این سوال که اگه کسی بینی شو عمل کنه خب به من چه پاسخ این سوال که آیا هر عقیده ای محترم هست؟ نیست. ممکنه به طور شخصی و موردی با بعضی از رفتار های خلاف عرف مشکلی وجود نداشته باشه.

باد صبا 2

ولی معنی اش این نیست که رفتار قابل دفاعه. انسان یه موجود اجتماعیه و چه بخواد و چه نخواد ناچاره که در زندگی با دیگران در تعامل و ارتباط باشه. این ارتباط میتونه از هر ارتباط کاری و خرید و فروش و همکاری در کار و غیره باشه و حتی میتونه حتی یه ارتباط خیلی بدیهی و غیر ارادی مثل دیدن دیگران و دیده شدن توسط دیگران باشه. به همین دلیله که رعایت عرف یه توصیه کاملا عقلانی و منطقی است. در همه فرهنگها و سرزمین ها و مکاتب و ادیان این رعایت عرف توصیه می شود. یعنی یک انسان چون دیگران را می بیند و توسط دیگران دیده می شود مجاز نیست هر ظاهری که دلش خواست داشته باشد. این مسئله به صورت قانون در همه جوامع و کشور ها وجود دارد. مثلا برهنه بودن در مکانهای عمومی در همه کشور ها جرم محسوب می شود. در مورد مثالهایی مثل زیر ابرو برداشتن و یا جراحی های عجیب و غریب چهره فکر می کنم که کار آماری دقیقی صورت نگرفته تا مشخص شود که چند درصد مردم کشور ما چه نظراتی دارند. ولی از رفتار و ظاهری که می بینم حدس می زنم این رفتار مورد قبول اکثریت جامعه نباشد.

باد صبا 3

اینکه بگوییم یک ظاهر نا متعارف به من ضرری نیم زند یا اینکه هنوز این تیپ عجق و وجق حقوقی از من ضایع نکرده به این معنی نیست که هر هنجارشکنی برای کل جامعه بی ضرر و خنثی است. به طور مثال من شخصا از دیدن مردی که زیر ابرویش را برداشته چندشم می شود و از دیدنش اذیت می شوم. همانطور که لباس کثیف و نامرتب ممکن یک شخص برای بعضی از کسانی که او را در مکانهای عمومی می بینند ناراحت کننده باشد و برای بعضی ها بی اهمیت باشد پس نمی توان حکم داد که چون لباس نامرتب برای بعضی ها ناراحت کننده نیست پس اصلا اشکالی ندارد. حتی اذیت شدن بخشی از مردم هم از دیدن ظاهر نامتعارف به نوعی نادیده گرفتن حقوقشان است. به نظر همانطور که به کسی که آشغالهایش را توی کوچه می گذارد و به او اعتراض می کنیم که رفتارت ظاهر کوچه را بد کرده می توان به کسی که با آرایشی خاص در جایی عمومی حضور دارد اعتراض کرد که ظاهرت من را اذیت می کند. البته این اعتراض متداول نیست و پاسخ تندی از مخاطب در پی دارد که (دلم خواسته و به تو ربطی نداره) ولی به نظر من این عبارت دلیل منطقی برای هر رفتاری نیست. ممنون از توجهتون امیدوارم ظاهر جامعه زیباتر و آرامش بخشتر باشد [گل]

فریبا

اتفاقن حق باشماست . کارهایی که مردم میکنند اگر برای دیگرون مشکل ایجاد نکنه و به حق و حقوق دیگرون لطمه وارد نکنه به ما هیچ ربطی نداره. خوشم اومد خانم