252 - حج

از فرودگاه مهرآباد برمیگشتم . بر عکس همیشه تاکسی های فرودگاه خیلی کم بودند . یک مقدار معطل شدیم تا تاکسی اومد . ماشینی که سوار شدم سمند یا 405 بود . ماشین مرتبی بود . راننده اش یک آقای میانسالی بود که سر و وضع خیلی معمولی داشت . بهش گفتم چرا اینقدر ماشین کمه ؟ معلوم بود دل پر دردی داره   یکهو درد دلش باز شد گفت به خاطر این مکه ایها . مردم از حج اومدند ببین چه خبره زیر اون پلی که باید ازش رد بشیم بیایم اینجا کلی ایستاده بودیم . اگه ببینیشون ، با چه سر و وضعهایی بودند و چه جمعیتی بودند .

من خودم خیلی از اینهایی که سه تا دندون خراب توی دهنشونه و موقع عروسی پسرشون و جهیزیه دخترشون میگن پول نداریم اما دوبار رفتند مکه و سه بار کربلا دل خونی دارم . گفتم حالا واجبه مکه رفتن ؟ گفت من هم نمیدونم خانم . یکی دوماه پیش قسمت مدیریت تاکسی های فرودگاه منو خواستند و گفتند شما و یک نفر دیگه به عنوان راننده نمونه شناخته شدین و جایزه تون یک حج عمره است . چند روز پیش دوباره منو خواستند و گفتند بیا این 700 هزار تومان پول خودت هم بقیه اش رو بگذار روش و برو حج . بهشون گفتم حالا حتما باید برم حج ؟ ازم رسیدی چیزی میخواهین ؟ گفتند نه دیگه این پولو میدیم با خودت . رفتم پیش رئیس و گفتم من حج رو قبول ندارم و نمیخوام برم . رئیس گفت یعنی خدا رو قبول نداری ؟ گفتم چه ربطی داره خدا توی دلمه خیلی هم دوستش دارم اما حج پول ریخت به جیب عربهاست و لازم نیست . گفت خودت میدونی برو این پولو هر خرجی میخوای بکن .

اینجا که رسید با خودم گفتم بیچاره حتما هزار تا خرج داره و باید اینو بزنه به یک زخم زندگیش چه کار خوبی کرد .

بعد ادامه داد که چرا باید این پولو بریزم توی حلق عربها ، خودم اینجا ده تا خانواده مستحق میشناسم که میشه باهاش بهشون کمک کرد !!!! خدائیش انتظار این حرفو نداشتم . بعد ادامه داد این که پولی نیست که من براش زحمت کشیده باشم یکهو رسیده ، من هم باید خرج مستحقش کنم . تا حالا 200 هزار تومنش رو خرج کردم و برای بقیه اش هم میگردم ببینم کی احتیاج داره .

کم آوردم . از اون سر و وضع و یک راننده تاکسی انتظار نداشتم . به نظر من همین که به زخم زندگیش بزنه به جای اینکه بره مکه هم کار مهمی بود اما بقیه اش ...

واقعا در مقابلش کم آوردم .

 پ.ن. به نظر من حج واجب برای یک بار در عمر هر کسی که استطاعت داره واجبه و بس . کسی که هزار تا مشکل و مریضی داره و سه چهار بار میره حج تمتع رو باید به متخصص مغز ارجاع داد . فکر نکنین از این آدمها نیستن . خودم چند تاشون رو میشناسم .

 

/ 4 نظر / 12 بازدید
شادمانه

سلام مارال خانوووم همینطوره ادم از این ادمها انتظار نداره،‌اما خب ، شاید چون بیشتر در اجتماع هستند و بریده از جامعه نیستند، بهتر درک کنن و بهتر عمل

صبور

سلام مرسی به اقای راننده کاملا باهاش موافقم [گل]

من منتظر مطلب جدید هستم،‌ پرتوقع ام،‌نخیر طلبکارم[چشمک] یالا یـــــــــــــــــــــــــــالا