332 - قضاوت

1- یکهو یاد یکی از همکارهای قدیمم افتادم . خانم خوشگلی بود و به خودش خوب میرسید . اندام خوبی داشت و مواظبش بود . خیلی سال از ازدواجش گذشته بود اما بچه دار نشده بود و میگفت نمیخوام . تا اینکه در آستانه 35 سالگی حامله شد . خدا میدونه چقدر غر میزد از وضعیتش و ناله میکرد . بالاخره بچه به دنیا اومد و به خاطر بچه و مرخصی زایمان و حق شیرش این خانم از پستی که داشت  افتاد . بعد از مرخصی زایمان که اومد یه کار معمولی بهش دادن و نشست یه کناری . حالا کار به شغل و این قضایا نداریم . من دیگه اون شرکت کار نمیکردم که بهم گفتند همین خانم از شوهرش طلاق گرفته و بچه رو هم داده به شوهرش  . تعجب کردم چون خیلی از شوهرش خوب میگفت . به نظر میومد شوهره مرد بساز و صبوری هست . اما از طریق دیگه ای به گوشم رسید که مشکل ، مشکل روابط زناشویی بوده که خانمه ناراضی بوده و ظاهرا آقاهه سرد بوده .

ماها چشمامون داشت از کاسه درمیومد که چطور ممکه برای همچین دلیلی خانمی از زندگی و بچه اش بگذره اما وقتی یک کم بیشتر فکر کردیم دیدیم اگر مشکل برعکس بود چی میشد ؟ آقاهه خیلی راحت بدون گفتن دلیلی میتونست زنش رو طلاق بده ، یا اینکه دوست دختر بگیره ، خیلی هم مومن و مقید بود صیغه میکرد و در تمام این موارد کسی به اون مرد ایراد نمیگرفت . چرا ماهایی که مثلا فکر میکنیم اعتقاد به حقوق برابر زن و مرد داریم این حق رو برای زن قائل نیستیم . آیا اون زن میتونست سر زندگی و بالای سر بچه اش باشه اما دوست پسرش هم داشته باشه و قانون و شرع و غیره نتونن بگن بالای چشمت ابروست ؟

قضاوت کردن آسونه اما قضاوت درست کردن چی ؟ واقعا به همین راحتیه ؟

/ 3 نظر / 31 بازدید
Milad Bazi Saz

مشکلات زیاده اینکه کوچیکشه... خوش به حال شما که انقدر درداتون تفریحیه...

شادمانه

قضاوت همیشه سخته چون اطلاعات کافی نیست، خیلی از مستندات پایه قضاوت پنهانه، با شیوه بررسی و نقب زدن و جستجو کردن، به همون نسبت و روش اطلاعات کسب میشه و قضاوت جهت پیدا میکنه اینکه بعداز سالها همچین مشکلی بروز پیدا کنه، به ذهن من اشنا و قابل هضم جلوه نمیکنه، نه اینکه زنه یا مرد

حامی

چندتا از پست هاتون رو خوندم اما بالاخره برای این پست نظر نوشتم . این مسئله کوچیکی نیست . بخصوص برای خانم . من کاملا بهش حق می دم . خیلی ها رو هر روز می بینم که نمی تونن به خواسته های طبیعی شون برسن و دوست پسر می گیرن . توی مغازه ام کم ندیدم که زن های شوهر دار خیلی راحت سعی می کنن ارتباط بگیرن . اما احداقل شجاعتش رو داشته . و نه خودش رو قربانی کرده و نه شوهرش رو . با خوب و بد جنبه های دیگه تصمیمش کاری ندارم .