248 - حفظ محیط زیست

در مورد حفظ محیط زیست خیلی خوندیم و شنیدیم . اما واقعا چه کارهایی میشه کرد ؟ شاید قدمهای کوچیکی که هر کس بر میداره وقتی جمع بشه کم نباشه . اما این قدمهای کوچیک چی هستند ؟

1- میشه از ساک پارچه ای برای خرید استفاده کرد . هر کیسه خریدی که استفاده میکنیم هم در پروسه تولیدش از مواد و آب استفاده شده هم وقتی دور میندازیمش محیط رو آلوده میکنه . ساک پارچه ای مخصوصا اگر دسته بلندی داشته باشه که بتونیم بندازیمش روی دوشمون کار حمل و نقل رو هم راحتتر میکنه .

2- استفاده از روی سفید کاغذهایی که یک روشون سفید شده مصرف کاغذ رو به نصف میرسونه . فکرشو بکنین این خودش خیلیه .

3- وقتی ظرف میشورین شیر آب رو الکی باز نگذارین . خیلی هدر میره . تازگیها دارم فکر میکنم شاید استفاده از ماشین ظرفشویی  با اینکه برق مصرف میکنه اما به دلیل اینکه آب خیلی خیلی کمتری مصرف میکنه واقعا بهتر باشه .

4- تا میتونین از وسایلتون استفاده کنین . با جعبه های دستمال کاغذی کلی کار میشه کرد از جعبه لایتنر تا ارگانایزر برای تو کشوها میشه ساخت . کیسه نون بسته بندی شده وافعا تمیزه ، میشه باز توش نون نگهداری کرد یا مثلا ظرف غذای سر کار رو بگذارین توش و ببرین یا میوه ای که میخواهین سر کار بخورین رو توش بگذارین .

5- موقع ظرف شستن لزومی نداره تمام ظرفها پر آب باشن برای اینکه خیس بخورن . میشه سه چهار تا ظرف رو خیس کرد و شست . آبی که موقع شستن این سه چهار تا میریزه چند تا رو خود بخود خیس میکنه اونها رو که بشورین باز چند تا رو خیس میکنه .

6- بقیه غذا رو از از رستوران بیارین خونه . دور ریختن غذا ژست پولداری نیست این واقعا اسرافه . همه رستورانها هم ظرف برای بردن غذا دارن. اگر دوست ندارین غذای مونده بخورین مطمئن باشین سر راهتون تا خونه 4-5 نفر آدم رو میبینین که توی آشغالها دارن میگردن بدین به اونها .

7- اگر یک لباسی سالمه و خوبه و فقط ازش خسته شدین بگذارینش توی یک جمدون و از دسترس خارجش کنین . بعد از چند سال که پیداش کردین براتون تازگی داره .

8- استفاده از ظروف یک بار مصرف خیلی وسوسه کننده است قبول دارم اما با کمی زحمت میشه از ظروف ملامین و یک پلاستیکی برای سفر استفاده کرد و محیط رو کمتر آلوده کرد .

 

خیلی چیزهای دیگه هم هست که کمک خواننده های مختصر اینجا رو میطلبه .

----------------------

پروژه کاغذ پراکنی ما به شدت با مشکل روبرو شد و از طرف حراست جلوش گرفته شد . باید از فردا کفش آهنی بپوشم و برم ببینم چه جوری میشه مشکل رو حل کرد .

/ 4 نظر / 11 بازدید
شادمانه

آفرین به همت و پیشنهادی خوبت امیدوارم این پرچم نهضتی که تو داری تنهایی به دوش می کشی، همراهان خوب،‌ همدلی جمع کنه که این حرکت خوب و مفید دیده و شنیده بشه

عاشق کوهستان

باسلام و عرض ادب[گل] زنده باشید متشکرم از انتخاب مطلب ارزشمندتون[دست][دست] استفاده شد

صبور

واقعا [دست] من دیروز داشتم فکر میکردم که شیرآلات با چشم الکترونیکی هم خیلی خیلی در صرفه جویی آب موثرند حتی دروش حمام