338 - فرق کشورها با هم

دوتا برنامه در شبکه من و تو پخش شده و میشه .یکیش داستان خوراکیها است که قبلا پخش میشد و الان تموم شده و هر دفعه در مورد یک خوراکی خاص بودو تاریخچه اش رو توی آمریکا از اول تا آخر میگفتند مثل سس خردل .

الان هم داره برنامه ای پخش میشه به نام بهشت گمشده ، من دو دفعه اش رو دیدم که افراد اروپایی تصمیم میگیرن که برن آفریقا زندگی کنن و برای خودشون کار و کسب راه بندازن و بعد هر دو بار نشون داد که چه بلاهایی سرشون میاد و غیره .

ظاهرا این دو تا برنامه هیچ ربطی به هم ندارن اما من یک ربطی بینشون پیدا کردم . برای اینکه ربطشون رو بگم یک کم بیشتر از این دوتا برنامه میگم .

در داستان خوراکیها شروع میکنن از ب بسم الله که این خوراکی در اول چطور بوده و توسط کی درست شده . بعد مثلا سه تا کارخونه حق تولیدش رو میگیرن و شروع به تولید میکنن بعد مثلا کارخونه اول توی فروش جلو میفته ، کارخونه دوم میشینه یه فکری میکنه و فرمولش رو عوض میکنه و مردم پسند تر میشه و فروشش میفته جلو بعد کارخونه سوم بسته بندیش رو عوض میکنه و فروشش میزنه بالا خلاصه حالا دوباره کارخونه اول میشینه یه فکری میکنه برای اینکه توی رقابت جلو بیفته .

حتی یک بار توی این برنامه نشنیدم که مثلا عوامل کارخونه اول برن دینامیت بگذارن توی کارخونه دوم ، یا مثلا به ارتش رشوه برن که ازشون خرید بشه یا برن تهمتی به کارخونه رقیب بزنن که باعث بشه به ناحق ببندنش . تقریبا هم همه برنامه ها در مورد تاریخچه غذای مورد بحث در آمریکا بوده .

توی بهشت گمشده یک نفر تصمیم میگیره تمام سرمایه زندگیش رو برداره و بره آفریقا ، برمیداره و میره . انواع کلاهبرداریها ازش میشه و خورد خورد پولش رو بالا میکشن بعد شروع میکنن به جادو کردن طرف و جلوی خونه اش چیزهایی میگذارن که وحشت کنه و در آخر هم توسط یک پلیس و سیستم قضایی فاسد محکوم میشه و باقی اموالش بالا کشیده میشه و توی این دوباری که من دیدم افراد جونشون رو برمیدارن و برمیگردن اروپا .

حالا میفهمم که چرا با وجود اینهمه منابع ، آفریقا شده آفریقا و چطور یک کشوری که حدود 200 سال عمر داره میشه آمریکا . سیستم پلیس و قضایی فاسد میتونه تمام جامعه رو به انحطاط بکشونه و رقابت سالم رو از بین ببره . ایشالا که وضع ما هم روزی روزگاری درست بشه .

/ 2 نظر / 30 بازدید
کیمیا

با سلام انصافا وبلاگ زيبايي دارين.اين رو جدي ميگم... اگ دوست داشتين سايت ما رو لينک کنيد و تو نظرات يکي از پستها بهمون خبر بديد تا ماهم لينکتون کنيم. موفق و پیروز باشين.

شادمانه

آمریکا هم از اول کشور با ثباتی نبوده و پلیسش هم از اول سالم نبوده، الان هم خیلی سالم و پاک نیست فقط فرق اینه که اونها روی یه دریای پول غلط می زنن و فسادش میشه مثل وال استریت که هزینه اش می افته روی دوش سایر کشورها و اقشار کم درامد جامعه امریکایی اگه تو اون برنامه یه رقابت سالم رو به نمایش گذاشته، هزار ها نشانه وجود داره که تو همین امریکا شرکتها از دادن رشوه هیچ کوتاهی نمیکنند! اینکه افریقا رشد نکرده الزاما همه اش بر نمیگرده به تنگ نظر و نادانی، گرچه نادانی و تنگ نظری عقب افتادگی رو عمیق تر کرده، اما این کشورها یه نیمچه تمدنی داشتن، اما اروپایی ها جمعیتشون رو به بردگی بردن،‌اونهایی هم که مونده سالها تحت استعمار بودن و... با همه اینها راه رشد بر میگرده به داشتن یه هنجار و پای بند بودن به قواعد و تلاش مستمر، فضای کسب و کار در امریکا بنظر میرسه به نسبت آفریقا با ثبات تر، قواعد و قوانین روشن تر و امکان سو’ استفاده کمتر و صد البته بواسطه جاذبه های فرهنگی ادمهای باهوش تر هم جذب این محیط شدند با احترام