253 - مهریه ، آرایش و ... عروسی

صبورانه یک پست نوشته در مورد اینکه چرا عروسهای ایرانی میرن و خدا تومن پول آرایشگاه میدن و اجغ وجغ درست میشن اما توی اروپا عروسها خودشون خودشونو آرایش میکنن و خیلی ساده میرن آرایشگاه .

خب من در ظاهر با این انتقاد موافقم اما یک نکته کوچیک هست که نمیشه یک قسمت کوچیک یک فرهنگ و یک رسم رو با یک قسمت کوچیک یک فرهنگ و یک رسومات دیگه مقایسه کرد .

به نظر من همه مون یک قسمت از یک کل بزرگ هستیم . مثلا من انتقاد دارم که چرا پسرهای ایرونی وقتی با دختری دوست میشن آخرش با مامانشون میرن خواستگاری یکی دیگه و با اون ازدواج میکنن یا نهایتا به دختره میگن مامانم رو میرستم خواستگاریت اما پسر اروپایی یک برنامه مفصل میچینه و از صبح دختر رو میفرسته اسپا و شب با هم شام میرن یک رستوران گرون و جلوی عالم و آدم زانو میزنه جلوی پای دوست دخترش و یک حلقه که تقریبا حقوق دوماهش هست رو بهش تقدیم میکنه و التماس میکنه که با من ازدواج کن .

خب حالا به نظر شما این انتقاد من قبول بود ؟ کسی تا حالا به این فکر کرده بود ؟

یک مثال دیگه میزنم . همیشه میگن مصرف آب ما ایرانیها زیاده . خب کسی رفته توی یک آپارتمان در تورنتو زندگی کنه ؟ کف آشپزخونه که راه آب نداره هیچ کف توالت و حموم هم راه آب نداره . برای تمیز کردن توالت باید از اسپری های ضد عفونی استفاد کرد و دستمال کاغذی ، فقط توی توالت رو میشه شست . دیوارهای توالت و حموم را باز باید با اسپری تمیز کرد و فقط توی وان و دستشویی رو میشه شست. شستن تراس توی ساختمونهای بلند ممنوعه . حالا چند تا ایرانی حاضرند اینطوری زندگی کنن و دائما شلنگ نکشند کف حموم و توالت و آشپزخونه و تراس و غیره و در ضمن از بچگی بهشون یاد داده شده  تا شلنگ نکشند اونجا نجس میمونه پس به دل هیچ کس نمیشینه . خب حالا بازم میشه مقایسه کرد ؟

دختر ایرونی و پسر ایرونی از دخالت پدر و مادر ها مینالند اما خب همین پدر و مادرها هستند که معمولا عروسی میگیرند و جهیزیه میدن و زیر پر و بال بچه شون رو میگیرند . اگر پسر اروپایی فرت میره به دوست دخترش پیشنهاد ازدواج میده و اون هم فرت قبول میکنه و هر دوتا میان به خانواده شون فقط خبر میدن که نامزد شدن ( که هیچ دختر و پسر ایرونی خواب یک همچین جسارتی رو نمیتونه بببینه ) در عوض یک ریال روی کمک خانواده شون هم حساب نمیکنن .

من نمیخوام بگم کدوم درسته چون نه میدونم نه میتونم نظر بدم اما میگم هر رسمی توی یک بستری رشد کرده و اگه رسم غلطه باید بستر عوض بشه نه اینکه فقط رسم عوض بشه که البته نمیشه .

/ 3 نظر / 12 بازدید
شادمانه

سلام، صبحت بخیر یه چیزایی دارم در مورد مطلبت تو وبم می نویسم

حواي محترمه

بنده صد و بيست درصد با شما و سيصد و شصت درصد با اونوريا موافقم

سمیرا

مثل همیشه گل گفتید. شیفته نظرات شما هستم.